Centrálny sklad | Bratislava VIVO | Bratislava NIVY | Košice AUPARK |
---|---|---|---|
Skladovú dostupnosť pre Vás niekoľkokrát denne aktualizujeme, ale aj napriek tomu sa môže v ojedinelých prípadoch stať, že tovar, ktorý si objednáte môže byť už vypredaný.
SKLADOM
SKLADOM MALÉ MNOŽSTVO
NA OBJEDNÁVKU
VYPREDANÉ
|
Stavebnica slávneho stíhacieho lietadla vo farbách RAF s insígniami testovacieho pilota PROF. Zostavený model má otočnú vrtuľu so žltým lakovaním koncov a odnímateľné podvozkové nohy. Stavebnice v mierke 1:48 prinášajú rovnakú radosť, ale viac miesta na poličke.
Počet figúrok: 0 ks
Rozmery po zostavení: 26 x 20,5 x 10,5 cm
Mierka: 1:48
Rozmer krabice (balenie): 27,5 x 18 x 6 cm
Počet kociek: 190 ks
Hmotnosť balenia: 260 g
Odporúčaný vek: 6+
Kocky možno kombinovať s inou známou značkou: Áno
Materiál: Plast
Kolekcia: World War II
Zaujímavosti:
Hawker Typhoon navrhol geniálny letecký inžinier Sydney Camm na základe požiadavky velenia Kráľovskej armády ako výnimočne dobre vyzbrojený stroj s vysokým výkonom motora.
V priebehu niekoľkých mesiacov spoločnosť Hawker Aircraft predstavila prototyp, ktorý komisia pre vyzbrojovanie označila za ťažko prekonateľného konkurenta a ničiteľa nemeckého Fw 190.
Stíhací bombardér prvýkrát vzlietol 24. februára 1940 z firemného letiska spoločnosti Hawker Aircraft v Kingstone v Spojenom kráľovstve.
Zalietavanie nového stroja sa však nezaobišlo bez ťažkostí. Najväčším problémom bol poruchový motor Napier Sabre II, ktorý spôsobil niekoľko vážnych havárií.
Všetky nedostatky sa čoskoro podarilo odstrániť a Typhoon sa stal najúspešnejším lietadlom na ničenie pozemných cieľov.
Dnes sa už málo vie, že vďaka svojej vysokej rýchlosti a stabilite v malých výškach bol Hawker Typhoon jedným z mála stíhačov schopných ničiť nemecké rakety V1 za letu.
Letovým vlastnostiam bola prispôsobená aj stratégia vzdušného boja. Typhoony zvyčajne útočili na vracajúce sa nemecké lietadlá, ktoré ľahko dostihli a následne úplne rozprášili.
Všetky lietadlá navrhnuté S. Cammom boli mimoriadne úspešné, Hurricane, Tempest, Sea Fury, Tornado, Sea Hawk, Hunter či Siddeley sa zapísali do dejín letectva. Za svoju prácu bol Sydney Camm vyznamenaný Rádom britského impéria.
Jediným Čechoslovákom, ktorý lietal na Hawkeri Typhoon, bol aj veliteľ britskej 198. stíhacej perute Jiří Maňák. Ako príslušník RAF nalietal celkovo 273 bojových vzletov.
Technické parametre originálu:
Rozmery: rozpätie 12,6 m, dĺžka 9,7 m, výška 4,7 m
Hmotnosť prázdneho lietadla: 4010 kg
Maximálna vzletová hmotnosť: 5171 kg
Pohonná jednotka: 24-valcový motor Napier Sabre IIA H-24 s turbodúchadlom a výkonom 1 630 kW
Maximálna rýchlosť: 663 km/h
Rýchlosť stúpania: 13,9 m/s
Maximálna letová hladina: 10 700 m
Objem palivovej nádrže: 3 636 l + až 1 590 l v prídavných nádržiach
Dolet: 2 655 km
Výzbroj: 4x Hispano Suiza Mk. II kalibru 20 mm, 2x 450 kg letecká bomba + 8x neriadená raketa RP-3
Posádka: 1