COBI Stavebnica HC WW2 Bell P-39Q Airacobra (COBI-5747) | Muničák
COBI Stavebnica HC WW2 Bell P-39Q Airacobra (COBI-5747)

COBI Stavebnica HC WW2 Bell P-39Q Airacobra (COBI-5747)

Kód tovaru: 262398,13 37.00 €
COBI
Cena platí výhradne pri nákupe v eshope Muničák.sk a môže sa odlišovať od cien v kamenných predajniach.
TABUĽKA DOSTUPNOSTI
Centrálny sklad Bratislava VIVO Bratislava NIVY Košice AUPARK
vypredané ikonka skladom malé množstvo ikonka skladom malé množstvo ikonka vypredané ikonka
Skladovú dostupnosť pre Vás niekoľkokrát denne aktualizujeme, ale aj napriek tomu sa môže v ojedinelých prípadoch stať, že tovar, ktorý si objednáte môže byť už vypredaný.
skladom SKLADOM skladom malé množstvo SKLADOM MALÉ MNOŽSTVO NA OBJEDNÁVKU NA OBJEDNÁVKU nie je skladom VYPREDANÉ

Stavebnica amerického stíhacieho lietadla neobvyklého dizajnu Bell P-39Q Airacobra vo farbách 16. gardového stíhacieho pluku Rudej armády. Zostavený model má otočnú vrtuľu, nastaviteľné riadiace plochy a odnímateľný kryt kokpitu pre pohodlné sedenie postavy leteckého esa majora Alexandra Ivanoviča Pokryškina. Model môže stáť na vlastnom podvozku alebo ho bezpečne uložiť do priloženého stojana.

Počet figúrok: 1 ks
Mierka: 1:32
Rozmery po zostavení: 31,5 x 28 x 10,5 cm
Rozmer krabice (balenie): 34 x 24 x 6 cm
Počet kociek: 380 ks
Hmotnosť balenia: 545 g
Odporúčaný vek: 7+
Kocky možno kombinovať s inou známou značkou: Áno
Obsahuje svetielkujúce kocky: Nie
Materiál: Plast
Kolekcia: World War II

Zaujímavosti:
» Skvelé lietadlo alebo prepadák ? Presne na tieto dva tábory sa delili ich piloti. Keď konštruktér Robert J. Woods dokončil plány prvej stíhačky spoločnosti Bell, XP-39, neobvyklá konštrukcia stroja už mala svojich priaznivcov aj odporcov.
» Motor bol namontovaný celkom netradične za sedadlom pilota a na prenos výkonu motora sa používal dlhý hriadeľ. Toto riešenie viedlo k dobrému vyváženiu lietadla a lepšej manévrovateľnosti.
» Potrebná výzbroj sa tak mohla inštalovať do prázdnej prednej časti.
» Podvozok bol tiež neštandardný, s tretím podvozkovým kolesom na prove namiesto bežného zadného kolesa alebo ostruhy. Pristávanie s takýmto strojom si vyžadovalo oveľa viac skúseností.
» Prvý skúšobný let sa uskutočnil 6. apríla 1938 na letisku Niagara falls. Skúšky ukázali dobrú manévrovateľnosť, vysokú rýchlosť, ale aj problémy s kompresorom GE.
» Prvé série lietadiel boli nasadené v Tichomorí, ale v porovnaní s japonskými Zerami neboli veľmi úspešné. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že P-39 bol vo výškach nad 5 000 m úplne nepoužiteľný.
» Úplne iná situácia bola na východnom fronte. Spojenci dodali Sovietskemu zväzu takmer 5 000 lietadiel a ruskí piloti si ich nevedeli vynachváliť. Rozdiel bol v tom, že na východnom fronte sa lietadlá používali najmä na podporu pozemných vojsk a vzdušné boje sa často odohrávali v nižších výškach, a práve tu bola Airacobra veľmi dobrá.
» Ďalším dôvodom bolo niečo, čo sa nedá opísať v žiadnych technických tabuľkách. Lietadlo si "sadlo" s povahou ruských pilotov. Kým stroje ako P-51A Mustang alebo Hurricane boli pre ruských pilotov a podmienky príliš sofistikované, P-39 bol v porovnaní s nimi jednoduchou "kovačkou".
» Vyrobených bolo približne 9 584 kusov v niekoľkých verziách.

Technické parametre originálu
Rozmery: rozpätie 10,36 m, dĺžka 9,2 m, výška 3,61 m
Hmotnosť prázdneho lietadla: 2 480 kg
Vzletová hmotnosť: 3 530 kg
Pohonná jednotka: dvanásťvalcový vidlicový motor Allison V1710-35 s výkonom 845 kW
Maximálna rýchlosť: 592 km/h
Maximálna letová hladina: 9 785 m
Dolet: 2 360 km (s prídavnou nádržou)
Rýchlosť stúpania: 19 m/s
Výzbroj: 1x kanón Oldsmobile M4 kalibru 37 mm (30 nábojov) + 4x guľomet Browning kalibru 7,62 mm (4 000 nábojov) + 200 kg bomba alebo prídavná nádrž