Centrálny sklad | Bratislava VIVO | Bratislava NIVY | Košice AUPARK |
---|---|---|---|
Skladovú dostupnosť pre Vás niekoľkokrát denne aktualizujeme, ale aj napriek tomu sa môže v ojedinelých prípadoch stať, že tovar, ktorý si objednáte môže byť už vypredaný.
SKLADOM
SKLADOM MALÉ MNOŽSTVO
NA OBJEDNÁVKU
VYPREDANÉ
|
Stavebnica amerického stíhacieho lietadla nezvyčajnej konštrukcie Bell P-39D Airacobra vo farbách 35. stíhacej skupiny USAF. Zostavený model má otočnú vrtuľu, nastaviteľné riadiace plochy a odnímateľný kryt kokpitu pre pohodlné sedenie postavy pilota 8. letky s prezývkou "Čierni panteri". Model môže stáť na vlastnom podvozku alebo ho možno bezpečne uložiť do priloženého stojana.
Počet figúrok: 1 ks
Mierka: 1:32
Rozmery po zostavení: 31,5 x 28 x 10,5 cm
Rozmer krabice (balenie): 34 x 24 x 6 cm
Počet kociek: 361 ks
Hmotnosť balenia: 545 g
Odporúčaný vek: 7+
Kocky možno kombinovať s inou známou značkou: Áno
Obsahuje svetielkujúce kocky: Nie
Materiál: Plast
Kolekcia: World War II
Zaujímavosti:
» Skvelé lietadlo alebo prepadák ? Presne na tieto dva tábory sa delili ich piloti. Keď konštruktér Robert J. Woods dokončil plány prvej stíhačky spoločnosti Bell, XP-39, neobvyklá konštrukcia stroja už mala svojich priaznivcov aj odporcov.
» Motor bol namontovaný celkom netradične za sedadlom pilota a na prenos výkonu motora sa používal dlhý hriadeľ. Toto riešenie viedlo k dobrému vyváženiu lietadla a lepšej manévrovateľnosti.
» Potrebná výzbroj sa tak mohla inštalovať do prázdnej prednej časti.
» Podvozok bol tiež neštandardný, s tretím podvozkovým kolesom na prove namiesto bežného zadného kolesa alebo ostruhy. Pristávanie s takýmto strojom si vyžadovalo oveľa viac skúseností.
» Prvý skúšobný let sa uskutočnil 6. apríla 1938 na letisku Niagara falls. Skúšky ukázali dobrú manévrovateľnosť, vysokú rýchlosť, ale aj problémy s kompresorom GE.
» Prvé série lietadiel boli nasadené v Tichomorí, ale v porovnaní s japonskými Zerami neboli veľmi úspešné. Niektoré zdroje dokonca uvádzajú, že P-39 bol vo výškach nad 5 000 m úplne nepoužiteľný.
» Úplne iná situácia bola na východnom fronte. Spojenci dodali Sovietskemu zväzu takmer 5 000 lietadiel a ruskí piloti si ich nevedeli vynachváliť. Rozdiel bol v tom, že na východnom fronte sa lietadlá používali najmä na podporu pozemných vojsk a vzdušné boje sa často odohrávali v nižších výškach, a práve tu bola Airacobra veľmi dobrá.
» Ďalším dôvodom bolo niečo, čo sa nedá opísať v žiadnych technických tabuľkách. Lietadlo si "sadlo" s povahou ruských pilotov. Kým stroje ako P-51A Mustang alebo Hurricane boli pre ruských pilotov a podmienky príliš sofistikované, P-39 bol v porovnaní s nimi jednoduchou "kovačkou".
» Vyrobených bolo približne 9 584 kusov v niekoľkých verziách.
Technické parametre originálu
Rozmery: rozpätie 10,36 m, dĺžka 9,2 m, výška 3,61 m
Hmotnosť prázdneho lietadla: 2 480 kg
Vzletová hmotnosť: 3 530 kg
Pohonná jednotka: dvanásťvalcový vidlicový motor Allison V1710-35 s výkonom 845 kW
Maximálna rýchlosť: 592 km/h
Maximálna letová hladina: 9 785 m
Dolet: 2 360 km (s prídavnou nádržou)
Rýchlosť stúpania: 19 m/s
Výzbroj: 1x kanón Oldsmobile M4 kalibru 37 mm (30 nábojov) + 4x guľomet Browning kalibru 7,62 mm (4 000 nábojov) + 200 kg bomba alebo prídavná nádrž